• Psal se duben 2003
S nápadem založit sbor přišel Martin Novák, toho času student 2. B, v dubnu 2003. Dal dohromady skupinu spolužáků a sešel se s nimi na 1. zkoušce. Pan Saska šel náhodou okolo, zaslechl zpěv, vtrhl dovnitř a diktátorsky se ujal role sbormistra.
"S myšlenkou konstituovat sbor jsem pravda koketoval již nějaký čas, neboť práce v hodinách Hv mi tuto možnost přímo vnucovala."
Po třech týdnech zbylo tzv. zdravé jádro sboru:
soprány: Evička Knechtlová, Hanka Krátká, Zuzka Benešová, Zuzka Nováková, Lenka Šťastná
alty: Anička Mahnertová, Evička Fialková, Klárka Procházková
tenory: Vašek Šebek, Martin Novák, Maruška Mocová, Vojta Hubr
basy: Tomáš Novotný, Pavel Pokorný, Marek Puverle, Honza Soukup, Jakub Svěcený, Martin Ivan.

První koncert se uskutečnil v jídelně Gymnázia Stavbařů. Byl součástí umělckého programu, na němž se měli prezentovat studenti naší školy, ti, kdož se jakýmkoli způsobem umělecky projevují. Bez žánrového omezení vystoupili zpěváci, instrumentalisté, tanečníci, jídelna byla zaplněna, vedro úděsné, tehdejší p. ředitel a zvědaví kolegové aplaudovali…

Martin Novák
základní kámen sboru


Mgr. Vladimír Saska
pokračovatel dokonalé myšlenky
• První soustředění
Po prázdninách se začalo připravovat první sborové soustředění. Sbor se rozšířil o Věrku Novotnou, Karolínku Boháčkovou, Štěpána Tošovského a Lucku Beranovou. Odešli Vašek Šebek a Hanka Krátká. Soustředění proběhlo 3. - 5. října 2003 na Malé Skále, v místě tak blízkém srdci našeho kapitána. Ubytovna Sokola, Malá Skála, třílúžkové pokoje, teplíčko, zpívání, relax formou výletu do skalního města v Besedicích (za děsivého deště), houby, ranní vstávání za účelem přípravy snídaně pro 20 person, radost. Řady sopranistek rozšířila Terezka Pešková.

správce
správce ubytovny na Malé Skále
• A další... A další...
Na soustředění se posléze jelo ještě několikrát (slovy: MNOHOkrát) a také se stále jezdí. Místo na Malé skále jsme si oblíbili nejen díky skvělým snídaním připravovaným přímo naším vůdcem, ale také díky pohádkovému prostředí. Když se změnila téměř celá sestava sboru, změnilo se i místo našich soustředění. Byli jsme na mnoha místech (Leská, Blíževedly, Horní Chřibská,...) v severních Čechách. Jak jsme tak hledali útulné místečko pro pílení našich hlásků, byli jsme nuceni udělat i pár prezenčních soustředěních v našem rodném městě. Azyl nám byl poskytnut Základní školou Trmice pod vedením paní ředitelky Mgr. Marie Gottfriedové. Nakonec jsme si našli penzion Setuza v Jiřetíně pod Jedlovou.
Nesdělitelnou atmosféru z našich soustředění můžete nasát díky několika fotkám v Galerii.

 
• Repre 2004, 2005
Sbor v roce 2004 úspěšně reprezentoval na Mezinárodním hudebním festivalu Hvarské léto v Chorvatsku.
O rok později zvítězil v oblastním kole soutěže gymnaziálních sborů Gymnasia cantant v Liberci. Úspěšně pokračoval v celostátním finále v Brně, kdy si kromě Zlatého pásma odvezl i Zvláštní cenu poroty za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka.


 
• Projekt Brundibár
Roku 2005 sbor nastudoval a uvedl na scénu orchestrální verzi světoznámé dětské opery Brundibár židovských tvůrců Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera s podporou programu EU Comenius Socrates. Tříletý projekt "Human Voice And Body Are the Best Instruments" je zaměřen na mezinárodní spolupráci v oblasti hudební a výtvarné. Partnery jsou Liceo Polivalente Cisternino (Italy) a Skóla Podstawowa Siemianowice Sl (Poland).


kulisy
s kulisami pomohlo oddělení výtvarné výchovy našeho gymnázia
• Gauneramus v Polsku
Ve dnech 16.-20.4.2007 se uskutečnil zájezd školního sboru Gauneramus do Polska.
Skólu Podstawowu No. 5 v slezských Siemianovicích navštívil rovněž studentský orchestr italské střední školy Liceo Polivalente Statale Cisternino.
Akce byla financována z EU v rámci projektu Comenius Socrates, jehož koordinátorem je naše gymnázium.
Studenti z Polska a italští učitelé zavítali do Ústí ve dnech 21.-25.5.2007. Projekt se příznačně jmenoval "Human Voice And Body Is the Best Instrument".


 
• Gymnasia Cantant v Brně je již naší tradicí
Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů Gymnasia Cantant se pořádá každoročně v Brně. Již několik let po sobě jsme se kvalifikovali z krajského kola, které probíhá každý rok v jiném městě (Liberec, Teplice, Ústí nal Labem,...), právě do celostátního kola. Vynechali jsme pouze jeden rok a to 2008, kdy byl zraněn náš "Führer", bez kterého bychom nejeli.

GC 2oo5 :: Zlaté pásmo , Zvláštní cena poroty za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka.
GC 2oo6 :: Zlaté pásmo
GC 2oo7 :: Stříbrné pásmo
GC 2oo9 :: Stříbrné pásmo
GC 2o1o :: Bronzové pásmoBrněnská katedrála
Katedrála sv. Petra a Pavla
v Brně
Na začátek >